
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 500 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 3.7 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 3.7 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Stack Height | 5.6 mm |
Stock: 739
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11770
Ext.Price$0.11770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11770 | $0.11770 |
| 10 | $0.10485 | $1.04850 |
| 50 | $0.09341 | $4.67050 |
| 100 | $0.08521 | $8.52100 |
| 500 | $0.07773 | $38.86500 |
| 1000 | $0.07091 | $70.91000 |
| 3000 | $0.06468 | $194.04000 |
